Czytelnicze plany, postanowienia i wyzwania na najbliższy rok

Co roku obiecuję sobie, że tym razem się ograniczę. Że nie będę sobie stawiać wygórowanych celów czytelniczych, że będę koncentrować się na tym, by czytać dla przyjemności i wybierać takie lektury, na które akurat mam ochotę. A jednak co roku zgłaszam się do czytelniczych wyzwań i sama sobie narzucam pewne czytelnicze rygory. Jak to wygląda w tym roku?

Wyzwania czytelnicze 2018 na blogach

Do wyzwań mam sentyment. Od czasu, kiedy dawno temu trafiłam na stronę Eweliny i jej wyzwanie Pod hasłem i zaraz potem na stronę Sylwii i wyzwanie Grunt to okładka, po prostu wsiąkłam. Nie zawsze wychodzi, nie zawsze udaje się ukończyć, czasem kończy się na dobrych chęciach. A jednak lubię udział w wyzwaniach, bo dzięki nim sięgnęłam po kilka książek, na które normalnie pewnie nie zwróciłabym uwagi, a które okazały się naprawdę ciekawe.

Pewnie z tego powodu również w tym roku zdecydowałam się zgłosić do kilku wyzwań. W części z nich już kiedyś uczestniczyłam, jedno jest nowe,a le… urzekło mnie. Zresztą zobaczcie sami:

Wyzwanie „Pod hasłem” – polega na czytaniu książek według podanego przez organizatorkę klucza. Co miesiąc inne hasło, a gwarantuję – Ewelina potrafi zaskoczyć!

Miniczelendż – to także wyzwanie organizowane przez Ewelinę. Dla tych, którzy nie czytają dużo i… którzy tak jak ja postanowili zająć się w końcu czytaniem książek zalegających na półkach. W ramach wyzwania trzeba przeczytać pięć książek pasujących do podanych kategorii (te znane są z góry). Proste i przyjemne, prawda?

Wyzwanie 2w1 – powstało w wyniku połączenia wyzwania Cztery pory roku i Gra w kolory. Tym razem każdego miesiąca można czytać książki, których okładki pasują albo do podanej pory roku albo do koloru (może być jedno i drugie, ale każdą pozycję zgłasza się tylko raz). Nigdy nie udało mi się ukończyć wyzwania, może w tym roku w końcu się uda?

Grunt to okładka – jako, że jestem taką okładkową sroką uwielbiam wyzwania bazujące właśnie na okładkach. Tutaj wybiera się książki, których okładki pasują do podanego hasła. Nie jest trudno, bo jedno hasło obowiązuje przez dwa miesiące, więc jest naprawdę dużo czasu na znalezienie odpowiedniej lektury.

Wyzwanie u Wiedźmy – i znów hasła. Tym razem do każdego miesiąca przypisane jest jedno, bardzo ogólne. Do niego ma nawiązywać tytuł czytanej książki. A że hasła są już podane, można zaplanować sobie lektury na kolejne miesiące.

Dziecięce poczytanie – to u mnie nowość. Wyzwanie polega na czytaniu książek z motywem dziecka. Dodatkowo można zdobyć bonusowe punkty za przeczytanie pozycji nawiązującej do jednego z dodatkowych haseł. A jak liczone są punkty podstawowe? W bardzo prosty sposób – za każdą książkę otrzymuje się tyle punktów, ile ona ma stron. Więc niekoniecznie trzeba iść na ilość!

zdjęcie6

Moje postępy w realizacji wyzwań możesz śledzić tutaj.

Wyzwania na Fejsbuku

Coraz częściej można spotkać też czytelnicze akcje na Fejsbuku. Mam wrażenie, że mnożą się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W tym roku postanowiłam dołączyć do kilku.

Tygodniowe wyzwania książkowe – to grupa na Fejsbuku, na której co tydzień pojawia się nowe wyzwanie. Nie mam ciśnienia, by czytać te wszystkie książki w terminie, ale traktuję wyzwania raczej jako wskazówki przy wyborze kolejnych lektur.

Przeczytaj&Podaj dalej – to kolejna grupa na Fejsbuku. Nie ma tu wyzwań, za to są dyskusje na temat czytanych książek. Co miesiąc też wybieramy lekturę miesiąca, którą czytamy i potem omawiamy. I właśnie czytanie tych miesięcznych lektur jest jednym z moich książkowych noworocznych postanowień.

Przeczytam 52 książki w 2018 – nie jestem fanką czytania po to, by przeczytać określoną ilość lektur. Zresztą prawdę mówiąc liczbę 52 osiągam gdzieś w okolicach maja/czerwca. Lubię jednak to wydarzenie, bo naprawdę świetnie promuje czytelnictwo w naszym kraju. Więc dołączyłam…

Przeczytam 50 lub więcej książek z dzieckiem – to kolejne fajne wydarzenie. Dołączyłam, bo jestem właśnie na etapie czytania z Młodym i chętnie poznam rekomendacje innych rodziców w zakresie tego, co zaproponować dziecku do czytania.

Książkowe postanowienia

Tyle w temacie wyzwań. Ale mam jeszcze kilka czytelniczych postanowień. Po pierwsze chciałabym czytać tak, by przeczytać chociaż jedną książkę w miesiącu w ramach każdego wyzwania. Bez ciśnienia oczywiście… Poza tym chciałabym odgruzować trochę moją domową biblioteczkę i w pierwszej kolejności czytać książki w niej zgromadzone. Choć wiem, że nie uda mi się oprzeć nowościom, jakie pojawiają się w bibliotece. Niemniej książek czytanych w ramach wyzwań najpierw zamierzam szukać na własnych regałach. Ostatnia sprawa wiąże się z kupowaniem. Moje postanowienie jest takie, by ograniczyć kupowanie książek do jednej w miesiącu. Tym razem bez obostrzeń. Ok… jeśli kupuję komuś w prezencie może być więcej. Ale na potrzeby swojej rodziny – 12 książek w roku, nie więcej!

A jakie są Twoje postanowienia książkowe? A może bierzesz udział w jakiś ciekawych wyzwaniach?

Reklamy

5 myśli w temacie “Czytelnicze plany, postanowienia i wyzwania na najbliższy rok

 1. Straszliwie cieszę się, że bawisz się razem z nami w „Grunt to okładka”! 🙂 Ja w tym roku chciałabym sięgnąć po tytuły, które miałam w planach od dawna. Do tego bardzo mocno ograniczam egzemplarze recenzenckie. 🙂

  Polubienie

 2. Pod hasłem, Grunt to okładka, 2w1 też u mnie. U Wiedźmy wybrałam wyzwanie fantastyczne. A poza tym dołączyłam do Wiktorii z Przeczytaj mnie, bo mamy ten sam cel, by czytać książki z własnych półek oraz do Karoliny (tanayahczyta), by dokończyć rozpoczęte serie.
  Powodzenia w planach!

  Polubienie

  1. Oj książki z półek to ja też mam zamiar czytać. Ale już sobie darowałam wyzwanie, bo… za dużo tego i sama bym się pogubiła;)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s