„Serce z piernika” Magdalena Kordel – piękna świąteczna opowieść

Okres okołoświąteczny to czas, w którym chętniej sięgamy po powieści pełne ciepła, dające nadzieję, a jednocześnie w jakimś stopniu nawiązujące do magii świąt. To ten moment w roku, w którym najprzyjemniej jest usiąść w ciepłym fotelu, zaparzyć sobie dobrej herbaty lub przygotować czekoladę na gorąco, otulić się kocem i zanurzyć w lekturze przy blasku wciąż migających jeszcze choinkowych lampek.

Lubię ten rodzaj niespiesznego czytania. Sięgam wtedy po lektury, które czytam dla przyjemności i o których wiem, że mnie wzruszą, rozbawią sprawią, że magia świąt utrzymywać się będzie we mnie jeszcze dłużej. Pewnie dlatego sięgnęłam po świąteczną powieść Magdaleny Kordel.

Przeczytaj, jakie książki czytałam przy choince.

Nie przesadzę, jeśli powiem, że książka „Serce z piernika” niemal piernikiem pachnie. Już od pierwszej sceny czytelnik staje się bowiem świadkiem pieczenia piernika – zagniatania ciasta, wypiekania, ozdabiania. Ta czynność towarzyszy nam zresztą przez całą lekturę i przeplata się z opowiadaną historią. A ta jest piękna, choć słodko-gorzka, do czego zresztą autorka zdążyła nas już przyzwyczaić. Oto poznajemy młoda kobietę, która samotnie wychowuje bardzo rezolutną córkę i która opiekuje się babką. Mamy nie ma, zniknęła zaraz po urodzeniu Klementyny. To babka zajęła się wychowaniem dziewczyny, jednocześnie fundując jej dość trudne, choć przecież pełne miłości dzieciństwo. Wszystko dlatego, że babka sama nie potrafiła poradzić sobie z tragedią sprzed lat, z czasów wojny. Z wydarzeniem, które położyło się cieniem na całym jej późniejszym życiu. A także na życiu jej najbliższych.

„W życiu jest tak, że jednej rzeczy nie można zmienić. Początku historii, która już się toczy. Natomiast zawsze możesz dopisać dowolne zakończenie”.

Klementyna tymczasem powoli czuje się wszystkim zmęczona. Ilość obowiązków, jakie na siebie wzięła zaczyna ją przerastać. Pewnie dlatego postanawia wyjechać do miejscowości, z której jej rodzina się wywodzi i z której przed laty wyjechała babka. Bohaterka sama nie wie, czy wyjazd pomoże jej uporać się z problemami i ułożyć życie. Zachęcona jednak także przez lekarza opiekującego się babką i przekonana specyficzną atmosferą niewielkiej górskiej miejscowości postanawia zamieszkać w starej rodzinnej kamienicy. Czy to pomoże jej odnaleźć szczęście, babce spokój a córce da szansę na normalne i radosne dzieciństwo? A może pojawi się też miłość, choć tej Klementyna nie szuka?

serce z piernika

Schemat powieści znany jest z innych książek Magdaleny Kordel, w których spokój i szczęście bohaterowie odnajdują w urokliwych górskich miasteczkach. Także nawiązania do trudnej przeszłości, nierozerwalnie związanej z historią Polski, w tym przypadku z zawieruchą wojenną, nie są obce autorce. Można więc przypuszczać, że opowiedziana przez nią historia jest trochę wtórna, przewidywalna, niezbyt odkrywcza. Być może.

Z drugiej jednak strony, nie oczekujemy od powieści świątecznych literackich innowacji. Po tego rodzaju książki sięgamy dla dobrego nastroju, dla relaksu i w poszukiwaniu potwierdzenia, że magia świąt istnieje. A to na pewno otrzymujemy sięgając po „Serce z piernika” Magdaleny Kordel. To piękna, nieco romantyczna, nieco wzruszająca i momentami bardzo zabawna (ach te dziecięce mądrości!) opowieść. Taka z rodzaju tych, podczas lektury których mimowolnie się uśmiechamy.

Warto sięgnąć po tę książkę, bo czytanie jej jest po prostu przyjemne.

serce z piernika magdalena kordel

Książka „Serce z piernika” została wydana przez wydawnictwo Znak w 2017 roku. Lektura dostarcza 407 stron przyjemności czytania. Ja zgłaszam ją do wyzwania Grunt to okładka (serce oraz kobieca i męska dłoń na filiżance) Pod hasłem (9. na okładce znajduje się serce), 2w1 (mamy świąteczno-zimowe elementy: pierniki i ciepły szal) oraz Dziecięce poczytania (obok motywu dziecka są też bonusy: postać babki i okołoświąteczna tematyka).

Przeczytaj, w jakich czytelniczych wyzwaniach biorę udział w tym roku.

Reklamy

7 myśli w temacie “„Serce z piernika” Magdalena Kordel – piękna świąteczna opowieść

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s