Czytam z dzieckiem: „Senna sowa śnieżna” – Amelia Cobb

Czytanie z dzieckiem to świetna zabawa. To także doskonały pretekst do tego, by poznać fajne, przyjemne historie, po które pewnie inaczej bym nie sięgnęła. Przecież tyle jest książek domagających się mojej uwagi i tak mało czasu, by przeczytać je wszystkie! Ale bycie mamą sprawia, że jestem na bieżąco z lekturami dla dzieci i… jestem z tego powodu bardzo zadowolona!

Książki z serii „Zosia i jej zoo” to jeden z moich ulubionych dziecięcych cykli. Uwielbiam te krótkie historie o różnych zwierzakach, którym pewna dziewczynka, potrafiąca ze zwierzętami się porozumieć, pomaga zaaklimatyzować się w Azylu Zoologicznym, w której jej mama pracuje jako weterynarz. Zwierzaki są egzotyczne, jak to w zoo. A przy tym niezwykle sympatyczne. I jest jeszcze jedna rzecz: ich problemy są tak naprawdę typowymi problemami kilkulatków. A to strach przed tym, że zejdzie się na drugi plan, gdy pojawi się rodzeństwo, a to zbytnia nieśmiałość. Albo, jak w przypadku historii o sówce śnieżnej – niemożność zaśnięcia z powodu zbyt dużej ilości ciekawych rzeczy, jakie dzieją się wokół.

Przeczytaj o innej serii książek, które czytam z dzieckiem.

Problem małej sowy śnieżnej

Historia o sówce dzieje się w zimie, w okresie okołoświątecznym. W Azylu Zoologicznym trwają przygotowania do niesamowitego noworocznego pokazu fajerwerków. Oczywiście takich, które nie hałasują, by nie stresować zwierząt. Mamy też Wigilię i związaną z nią tradycję obdarowywania się prezentami. Ale przede wszystkim mamy historię sówki, która wykluwa się ze znalezionego w pobliżu zoo jaja. Ponieważ to Zosia – bohaterka cyklu – to jajo znalazła i się nim zaopiekowała, staje się niejako także przewodniczką młodego ptaka po życiu zoo. A to jest niezwykle ciekawe. W ptaszarni jest przecież tyle różnych gatunków ptaków i wciąż tyle się dzieje! Sówka nie jest w stanie zdecydować się, czy ma spać w dzień, czy w nocy… W rezultacie nie śpi wcale, co powoduje, iż jest bardzo zmęczona. Czy Zosia znajdzie sposób, by poradzić sobie z tym problemem? I czy pokaz fajerwerków się uda? Chyba mogę Ci zdradzić tajemnicę, że w tym temacie pojawią się pewne przeszkody…

zosia-i-jej-zoo-recenzja

Książki dla dzieci, które uwielbiam!

Dlaczego uwielbiam tę serię? Po pierwsze dlatego, że jest ciekawa. Po drugie, w całej opowiadanej historii przemyconych jest kilka ciekawostek z życia zwierząt. Po trzecie wreszcie ma także wymiar wychowawczy. Lektura książek o Zosi i jej zwierzęcych przyjaciołach może stać się powodem do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem na ten temat. Czwartym powodem, dla którego sięgamy po te książki jest fakt, że Wiktorowi po prostu się podobają. No i jeszcze dochodzi kwestia wrażliwości na świat zwierząt, jaką lektury kształtują w dzieciach. Warto też dodać, że książki z tej serii są napisane zrozumiałym językiem, ale w taki sposób, by dzieci zainteresować. To wciągające krótkie historyjki, opatrzone ciekawymi (choć czarno-białymi) ilustracjami. To także pozycje, które z powodzeniem można podsunąć dzieciom zaczynającym przygodę z samodzielnym czytaniem: duża i przejrzysta czcionka, stosunkowo proste słowa i krótka historia to wszystko, czego od takich pozycji oczekujemy, prawda? Z tego powodu bardzo, bardzo polecam. Nie tylko tom o śnieżnej sowie, ale wszystkie historie o przygodach Zosi, jej sympatycznego lemurka Mipa i innych mieszkańców Azylu Zoologicznego.

Wydawnictwo Zielona Sowa. Ilość stron: 119.

Wyzwania:
2w1 (styczeń/zima – na okładce widać lecące z nieba płatki śniegu);
Dziecięce poczytania (bonusy: święta oraz pojawiająca się w treści postać dziadka Horacego).

Książkę o sówce oraz inne pozycje z tej serii można kupić w TEJ KSIĘGARNI.

Reklamy

2 myśli w temacie “Czytam z dzieckiem: „Senna sowa śnieżna” – Amelia Cobb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s