Wciągająca saga rodzinna: „Drzewa szumiące nadzieją” Edyta Świętek

Dobrze napisane sagi rodzinne mają to do siebie, że wciągają. Tak bardzo, iż z niecierpliwością czeka się na kolejny tom. Z cyklem „Spacer Aleją Róż” Edyty Świętek jest właśnie tak: lektura każdego kolejnego tomu powoduje, że odlicza się dni do premiery następnego, niecierpliwie czekając na to, co autorka przygotowała dla bohaterów.

Trudno mi powiedzieć, dlaczego sięgnęłam po pierwszy tom tego cyklu. Wcześniejsze spotkanie z autorką nie było zbyt udane: historia przez nią opowiadana okazała się dość płytka, mocno przewidywalna. A jednak pierwszy tom historii rodziny Szymczaków jakby prosił się, bym go przeczytała. W końcu postanowiłam dać autorce jeszcze jedną szansę i… przepadłam!

Saga rodzinna na tle powojennej historii

Cykl „Spacer Aleją Róż” swoim tytułem nawiązuje do Nowej Huty – miejscu, w którym rozgrywa się akcja (a przynajmniej znaczna jej część). Autorka opisała bowiem nie tylko fascynujące losy jednej rodziny, ale też historię powstawania tej najbardziej nowoczesnej niegdyś dzielnicy Krakowa. Szymczaków poznajemy tuż po zakończeniu II wojny światowej, która nie oszczędziła tej rodziny. Jednak i lata powojenne nie były dla niej łaskawe. Oto w wyniku decyzji władz ich pole zostaje podzielone, jako zbyt duże. Co więcej, przedwojenni bogaci gospodarze byli solą w oku miejscowych, którym powodziło się gorzej – rodziny Marczyków. Teraz, korzystając z władzy, jaką daje im praca w Służbie Bezpieczeństwa próbują mścić. Mamy więc najpierw zbałamucenie jednej z sióstr, potem gwałt na drugiej. To prowadzi do zbrodni i innych trudnych wydarzeń, które sprawiają, że większość rodzeństwa wyjeżdża z rodzinnych Pawłowic do Nowej Huty, bo tu jest praca i nowe możliwości. Ale i w Nowej Hucie nie jest łatwo. Trzeba przystosować się do nowej, miejskiej rzeczywistości i stawić czoła ustrojowi, jaki panuje w latach powojennych w Polsce.

recenzja-drzewa-szumiace-nadzieja

Trzeci tom sagi „Drzewa szumiące nadzieją” opowiada historię, która dzieje się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Każdy z Szymczaków powoli układa sobie życie: zakładane są rodziny, pojawiają się dzieci. Każdy musi borykać się z codziennymi problemami, każdy przeżywa codzienne radości. Trudno jest też utrzymać jedność rodziny. Wszystko to dzieje się w momencie, gdy mieszkańcy Nowej Huty, która mocno się rozrasta, podejmują działania, by wybudowano tu kościół. Tę historię znamy doskonale – mamienie ludzi obietnicami, udzielanie zezwoleń, by w końcu doprowadzić do próby przewrócenia krzyża, jaki miejscowi postawili w miejscu wyznaczonym pod budowę kościoła. To wydarzenie stało się przysłowiową kroplą, która przelała czarę i doprowadziło do zamieszek. Szymczakowie też brali w nich udział, co musiało wpłynąć na losy rodziny. Właśnie te zamieszki stają się punktem kulminacyjnym książki – takim, po którym życie nie będzie już to samo.

Wciągająca i dopracowana historia

Napisanie tej książki, a zapewne i całego cyklu, musiało Edytę Święte kosztować wiele wysiłku. Nie chodzi tu tylko o rozmach, z jakim opowiada o losach jednej, dużej rodziny, ale i o dokładność, z jaką spisuje kronikę Nowej Huty. Niewątpliwie praca nad powieścią musiała wymagać od autorki dotarcia do licznych materiałów historycznych, relacji mieszkańców dzielnicy, artykułów prasowych z tamtych czasów. Dzięki temu udało się stworzyć niesamowicie dokładne i jednocześnie ciekawe tło opowiadanej historii.

edyta-siwetek-drzewa-szumiace-nadzieja

Sama ta historia też zresztą jest ciekawa. Świetnie udało się autorce skonstruować bohaterów. Czytając ma się wrażenie, że poznaje się losy prawdziwej rodziny. Postaci są wiarygodne ze swoimi rozterkami, uczuciami, których may tu zresztą całą gamę. Język powieści też jest ciekawy, choć niektóre sformułowania trochę mnie denerwowały. Mimo to książkę przeczytałam z wypiekami na twarzy, jednym tchem, choć przecież wcale nie jest krótka. A zakończenie…

Zakończenie tylko wzmaga apetyt na kolejny tom. Niestety na ten trzeba jeszcze chwilę poczekać…

Wydawnictwo Replika. Rok wydania 2017. Ilość stron: 490.

Wyzwania:
Pod hasłem (28. W fabule występuje motyw bliźniąt – dzieci Leszka)
Dziecięce poczytania (bonusy: powieść historyczna, choć nie dotyczy czasów zamierzchłych, to jednak wciąż historia)

Wszystkie tomy serii, aktualnie w bardzo dobrych cenach, można kupić w księgarni Tania Książka.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Wciągająca saga rodzinna: „Drzewa szumiące nadzieją” Edyta Świętek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s