Norwegów problem z wojną – o „Czerwonym gardle” Jo Nesbo

Jo Nesbo jest autorem, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał jego powieści wie, że jest to twórca serii bardzo znanych skandynawskich, norweskich kryminałów. Sięgając po „Czerwone gardło” wiedziałam już, czego mogę się spodziewać. W końcu to trzeci tom cyklu opowiadającego o charakterystycznym detektywie Harrym Hole. Mimo to książka mnie zaskoczyła. Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj dalej…

W dyskusjach o kryminałach Nesbo często słyszałam, że tak naprawdę od „Czerwonego gardła” historie o Harrym Hole zyskują swój prawdziwy charakter. Być może coś w tym jest. W końcu pierwsze dwa tomy, choć łączyła je postać znanego już detektywa, działy się w zupełnie innych, niż Skandynawia, miejscach: w Australii i Tajlandii.

Przeczytaj, co pisałam o drugim tomie cyklu.

Tym razem mamy do czynienia z kryminałem na wskroś skandynawskim, norweskim, który nie tylko dzieje się w Norwegii, ale też porusza temat trudnej norweskiej przeszłości związanej z czasami drugiej wojny światowej. Temat takich wojennych rozliczeń w różnych państwach bardzo mnie interesuje. Nie tylko dlatego, że sami, jako Polacy mamy z tą kwestią problem, ale też dlatego, że właśnie dzięki zagranicznej literaturze mogę dowiedzieć się więcej o tym, jak wojna odcisnęła swoje piętno na innych narodach. Bo że miała wpływ na tożsamość i narodową świadomość mieszkańców wielu krajów powinno być jasne, choć koncentrując się na przepracowaniu własnych, polskich traum wojennych, zdajemy się o tym zapominać i tego nie zauważać.

czerwone gardło jo nesbo

Wracając jednak do powieści „Czerwone gardło” trzeba powiedzieć, że to powieść niesamowicie wciągająca. Nesbo nie tylko stworzył wielowymiarowych bohaterów, ale także intrygę, która wyprowadza w pole czytelnika. I znów, co chyba charakterystyczne dla autora, gdy już wydaje się, że wszystko jest jasne, okazuje się, że prawda jest bardziej skomplikowana i zaskakująca.

Tym razem Nesbo w historię kryminalną wpisuje wątki historyczne dotyczące właśnie drugiej wojny światowej. Nie robi tego bez powodu. W końcu to przeszłość i jej zrozumienie staje się kluczem do wyjaśnienia współczesnych problemów i pozwala na złapanie groźnego przestępcy.

Nesbo nie byłby sobą, gdyby nie poruszył tutaj także pewnych wątków związanych z polityką i próbami podporządkowania jej pracy policyjnej. To także motyw, z którym mieliśmy już do czynienia w poprzednich tomach powieści z Harrym Hole. Policjant po raz kolejny staje się pionkiem na szachownicy politycznych rozgrywek. Nesbo zwraca uwagę na to, o czym głośno się nie mówi, a co jednak się dzieje i może mieć ogromny wpływ na życie zwykłych ludzi, którzy z funkcjonowania pewnych mechanizmów chyba nie zdają sobie sprawy.

czerwone gardło

Wreszcie warto wspomnieć tu o jeszcze jednym, istotnym według mnie wątku narastającego nacjonalizmu. Autor zwraca uwagę na to, jak bardzo jest to niebezpieczne, a poprzez opisanie neonazistowskich działań w kontekście drugiej wojny światowej udaje mu się zrobić na czytelniku dość mocne wrażenie. Taką mam przynajmniej nadzieję, bo moim zdaniem o niebezpieczeństwie, z jakim związana jest rosnąca popularność postać neonazistowskich i skrajnie nacjonalistycznych trzeba mówić głośno. I przy każdej okazji.

Podsumowując, „Czerwone gardło” to kolejny bardzo dobry kryminał. Książka, jak wiadomo, nie jest nowa. Warto jednak po nią sięgnąć (jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie czytał). Dostarcza bowiem bardzo dobrej rozrywki i kilku tematów wartych przemyślenia.

Wydawnictwo Dolnośląskie. Rok wydania 2006. Ilość stron 423.

Czytałam w ramach wyzwań u Wiedźmy (hasło kolor) i Dziecięce poczytania (motyw Olega plus bonus za motyw podróży).

Książki Jo Nesbo w fantastycznych cenach można kupić TUTAJ.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s