Tylko Ty masz władzę nad swoim losem – „Siostra Cienia” Lucindy Riley

Cykl książek Lucindy Riley opowiadających historie poszczególnych sióstr, które niegdyś zostały adoptowane i wspólnie wychowały się w bogatej posiadłości w Szwajcarii jest przykładem takiej serii, na której każdy tom czekam z niecierpliwością. Gdy więc do księgarń (a potem bibliotek) trafiła trzecia już opowieść, niemal natychmiast pobiegłam ją wypożyczyć, a później dosłownie pochłonęłam. Bo „Siostra Cienia” to kolejna fantastyczna powieść, która sprawia, że zanurzając się w lekturze zapominamy o otaczającym nas świecie.

Zacznijmy od początku. W pierwszym tomie Lucinda Riley poznajemy sześć nietypowych sióstr. Nietypowych, bo każda z nich pochodzi z zupełnie innego zakątku świata. Mimo to wychowywały się razem. Ich adopcyjny ojciec sprowadził je do swojej szwajcarskiej posiadłości i stworzył dla nich najlepsze z możliwych warunki do życia. Ojciec jednak umiera w tajemniczych okolicznościach (choć jak się później okazuje to, że zmarł wcale takie pewne nie jest) pozostawiając każdej z córek list, współrzędne wskazujące na miejsce ich narodzin oraz jakąś pamiątkę, która ma im pomóc poznać własne korzenie. Właśnie owo poszukiwanie swojej historii jest kanwą kolejnych powieści, z których każda poświęcona jest innej siostrze.

W pierwszej części cyklu czytelnik wraz z Mają podróżował do Brazylii, skąd pochodzi dziewczyna. Druga część cyklu opowiadała historię Ally – kolejnej z sióstr, która swoje korzenie odnalazła w Norwegii. W trzeciej części, którą jest „Siostra Cienia” podróżujemy do Anglii, bo właśnie stąd pochodzi Star – najbardziej nieśmiała, małomówna z sióstr. Do tej pory Star właściwie nie funkcjonowała samodzielnie. Zawsze stała w cieniu swojej młodszej siostry, z którą łączyła ją szczególna więź. Dziewczyny od najmłodszych lat wszystko robiły razem. Nawet w dorosłym życiu razem podróżują, mieszkają, a swoje życiowe decyzje uzależniają od decyzji tej drugiej. Choć może trzeba powiedzieć inaczej – to Star swoje decyzje uzależnia od tego, czego chce CeCe. Teraz jednak, po śmierci ojca, nadszedł czas, w którym każda musi podążyć swoją drogą, poznać swoje korzenie, ale dzięki temu także prawdziwą siebie, swoje pragnienia, marzenia, odnaleźć swoje miejsce w życiu.

Człowiekowi łatwo jest przekonać siebie, by niczego nie zmieniał, nawet jeśli to, co mogłoby go czekać, okazałoby się lepsze niż to, co ma teraz.

Tak jak w poprzednich książkach i tutaj mamy do czynienia z motywem przeplatania się wątków historycznych ze współczesnymi. Towarzyszymy Star, gdy kończy kurs kulinarny i gdy trafia do wskazanej w liście, jaki otrzymała po śmierci ojca księgarni, a stamtąd do pełnej uroku, choć nieco podupadłej posiadłości. Jesteśmy świadkami tego, jak powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z własnych pragnień, jak zaczyna żyć własnym, samodzielnym życiem, wreszcie – jak poznaje mężczyznę, którego zaczyna darzyć uczuciem. Najważniejsze jest jednak to, że jesteśmy świadkami tego, jak Star powoli odkrywa skomplikowaną historię swojego pochodzenia.

Drugą płaszczyzną narracji jest opowieść o Florze, która żyła w czasach wiktoriańskich i która odegrała ważną rolę nie tylko w życiu przodków Star, ale także w życiu rodziny, z jaką bohaterka się spotyka i wiąże swój los i, jak przypuszczam, swoją przyszłość. To pasjonująca historia, która przenosi nas w świat dawnej Anglii, pełnej konwenansów, ale też plotek krążących wśród przedstawicieli wyższych sfer.

Jeśli chcesz, by Twoje życie się zmieniło, musisz być dzielna.

Jak w każdej z poprzednich części, także i tu obok historii bohaterki, Lucinda Riley przedstawia kilka niezwykle ciekawych faktów na temat znanych artystów – przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. W pierwszym tomie była mowa o rzeźbie i monumentalnym posągu Chrystusa z Rio de Janeiro. W drugim tomie mowa była o muzyce i słynnym kompozytorze Griegu. Tym razem dziedzina sztuki, na której się skupiamy jest literatura, a Lucinda Riley przybliża czytelnikom postać Beatrix Potter.

siostra cienia Lucinda Riley

„Siostra Cienia”, podobnie jak inne powieści cyklu, jest książką dopracowaną w każdym szczególe. To nie tylko fascynująca, wciągająca historia, ale także opowieść, która dostarcza naprawdę wielu interesujących informacji: na temat opisywanej epoki, na temat kultury i sztuki i… na temat ludzkiej natury. Lucinda Riley porusza wiele wątków pobocznych, jak choćby depresja po śmierci ukochanej osoby. Oczywiście nie zabrakło też kilku fragmentów nawiązujących do tajemniczego zniknięcia i rzekomej (choć wydaje się coraz bardziej, że jedynie sfingowanej) śmierci Pa Salta – ojca adopcyjnego wszystkich sióstr.

Pamiętaj, że tylko Ty masz władzę nad swoim losem. Ale musisz mu pomóc.

Książka Lucindy Riley mnie urzekła. Po raz kolejny przekonałam się, że autorka ma niesamowity talent, który łączy z wykonaniem naprawdę dokładnego researchu. O tym świadczy też umieszczona na końcu bibliografia i krótki wywiad z autorką.

Książkę polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury. Myślę jednak, że lepiej czytać książki tego cyklu po kolei, bo w „Siostrze Cienia” jest trochę nawiązań do poprzednich tomów. Jeśli jednak masz ochotę zanurzyć się w fascynujących i wciągających historiach, koniecznie sięgnij po książki Lucindy Riley.

Wydawnictwo Albatros. Rok wydania 2018. Ilość stron 562.

Czytałam w ramach wyzwania Dziecięce poczytania (bonus: podróż).

Reklamy

10 myśli w temacie “Tylko Ty masz władzę nad swoim losem – „Siostra Cienia” Lucindy Riley

  1. Bardzo ciekawa fabuła i pomysł na serię książek. Muszę zapamiętać, albo gdzieś zapisać tytuł i chętnie ich poszukam jak będę mieć trochę wolnego czasu 🙂 Bardzo dobrze mi się czytało Twoją recenzję 🙂

    Polubienie

  2. Nie słyszałam wcześniej o tych książkach, ale Twoja opinia mnie do nich bardzo zachęca. Czytając ją nasunęło mi się pytanie czy kolejne tomy są ze sobą ściśle związane czy można czytać je wyrywkowo, ale pod koniec odpowiedziałać na moje niezadane pytanie 😀

    Polubienie

  3. Czytając opis miałam wrażenie że książka zbija trochę do innej, a mianowicie do serii „Proroctwo sióstr”. Tamta seria mi się podobała, więc i może na tą się skuszę 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s