W życiu najważniejsze jest życie – „Pięć minut Raisy” Agaty Kołakowskiej

Pięć minut Raisy

Powieść zresztą bardzo ciekawą i niebanalną. Jej akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, co pozwala autorce przemycić trochę jakże ważnych spostrzeżeń na temat współczesnego świata i tego, dokąd on zmierza. Przyznam szczerze, że dla mnie właśnie cała stworzona przez Kołakowską wizja świata, w jakim żyć będziemy za mniej więcej trzydzieści lat wydała się szczególnie ciekawa. Momentami nawet ciekawsza niż cała powieść. Sama fabuła zresztą też jakby trochę za bardzo rozbudowana. Obok wyżej wspomnianych głównych wątków pojawiają się też inne – ot choćby postać prezydenta, skądinąd bardzo ciekawy, a jednak trochę jakby niedopracowany, niedokończony. Cała ta powieść jest zresztą moim zdaniem taka porwana. Z jednej strony wciąga, z drugiej – porusza tak wiele spraw, że trudno skupić się na jednej. I choć ogromnym plusem jest to, że książka zmusza do zadania sobie pytań, bardzo ważnych zresztą – choćby i o to, co w życiu najważniejsze, nie mogę stwierdzić, że jest to pozycja obowiązkowa. Dobra do poczytania – fakt. Dość niebanalna, oryginalna – fakt. Ale czy jest prawdziwą rewelacją? Tego nie jestem pewna.

„Bo przecież każdy z nas ma swoje pięć minut. Dokładnie tyle trwa nasze życie. Jest jak mgnienie, ulotna chwila, której nie sposób pochwycić ani zatrzymać. Choć bywa trudne, czasem nawet kuriozalne, ale… jest tak poruszająco piękne!”

Mimo to kilka fragmentów tej powieści zostało ze mną na dłużej. Kilka cytatów wartych zapamiętania zanotowałam w swoim książkowym notesie. I nie żałuję, że poświęciłam czas tej powieści. Tym bardziej, że twórczość Agaty Kołakowskiej podoba mi się coraz bardziej. Nie zaliczam tej autorki do grona tych, po których książki sięgam w ciemno, ale na pewno do grona tych, których powieści lubię. Właśnie za niebanalność. Dlatego, jeśli masz ochotę na coś świeżego, ciekawego, a jednocześnie troszkę filozoficznego – polecam. Myślę, że nie będziesz żałować.

Tutaj znajdziesz listę pięciu autorek, po których powieści sięgam w ciemno.

Reklamy

2 myśli w temacie “W życiu najważniejsze jest życie – „Pięć minut Raisy” Agaty Kołakowskiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s