Inspirujący poradnik: „Zaczynaj od DLACZEGO” – Simon Sinek

Jako instruktorkę harcerską, która zajmuje się kształceniem przyszłych liderów, szczególnie interesuje mnie tematyka związana z liderstwem właśnie. Chętnie sięgam po wszystkie pozycje, które nie tylko mogą mnie zainspirować i poszerzyć moją wiedzę. Z tego powodu od razu zainteresowała mnie książka Simona Sineka „Zaczynaj od Dlaczego” o wiele mówiącym podtytule: „Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania”. Czy było warto poświęcić czas lekturze?

Simon Sinek jest doświadczonym biznesmenem i trenerem, który od wielu lat pomaga amerykańskim przedsiębiorcom rozwijać ich firmy. Stworzył pewną teorię, w myśl której sednem sukcesu jest nie wiedza, w jaki sposób efektywnie prowadzić pewne działania i co ma być efektem tych działań, ale właśnie odpowiedź na pytanie, DLACZEGO robi się to, co się robi. Autor w swojej książce wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest posiadanie określonej wizji, powodu, dla którego podejmuje się działanie, niezależnie od tego, czy chce się rozwijać swój biznes, stworzyć od zera własną firmę czy też rozwijać jakąkolwiek inną organizację.

Wiele zawartych w książce rozważań dotyczy biznesu. Nie da się zresztą ukryć, ze pozycja ta skierowana jest w dużej mierze właśnie do przedsiębiorców. Udało mi się jednak znaleźć kilka ważnych myśli i wskazówek dla siebie. Bo tak naprawdę koncepcja, którą przedstawia Sinek jest uniwersalna i sprawdzi się u każdego lidera! Poza tym większość z rzeczy, o których mogłam przeczytać w książce już wiedziałam. Dla mnie lektura była właściwie pewnym zebraniem i powtórzeniem wiadomości, które już miałam lub rzeczy, które dla mnie są po prostu naturalne.

IMG_20180420_073115_780

Od dawna powtarzam, że to odpowiedź na pytanie o to, DLACZEGO coś robimy a nie CO robimy jest kluczem do sukcesu. Jestem też przekonana, że jeśli nie mamy konkretnej wizji, jeśli naszym działaniom nie przyświeca jakiś ważniejszy, niż tylko chęć szybkiego wzbogacenia się, powód, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno jest sens zaczynać. Podstawą każdej działalności, zarówno tej biznesowej, jak i zwykłej, życiowej, musi być odpowiedź na pytanie PO CO? Inaczej sami stracimy zapał, nie mówiąc już o ludziach, których chcemy pociągnąć za sobą.

A sama książka? Dużo w niej przykładów, choć czasem mam wrażenie, że autor koncentruje się tylko na chwaleniu kilku znanych liderów: Billa Gatesa, Steve’a Jobsa, Martina Luthera Kinga… W pewnym momencie powoływanie się na któregoś z tych trzech panów było już męczące i nudne. Poza tym zmęczył mnie język, jakim ta książka jest napisana. Bardzo ciężko mi się ją czytało i choć to stosunkowo niewielkich rozmiarów lektura, czytałam, jak na mnie, bardzo długo…

Podsumowując mogę powiedzieć, że książka nie jest zła, choć nie należy też do najlepszych, moim zdaniem, pozycji poświęconych tematyce bycia liderem. Zawartości merytorycznej nie mam nic do zarzucenia, jednak forma… chyba wymaga doszlifowania, by ta książka porwała tłumy.

Czytałam w ramach wyzwania „Pod hasłem” u Ejotka „ZaCZYNaj od Dlaczego”

 

Reklamy

12 myśli w temacie “Inspirujący poradnik: „Zaczynaj od DLACZEGO” – Simon Sinek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s