Niepokojąca wizja przyszłości – kilka słów o serialu „Black mirror”

Nie jestem fanką seriali. Owszem, czasem zdarzy mi się wkręcić w jakiś, szczególnie udany, ale… raczej tego unikam. Powodów jest kilka, ale ten najważniejszy jest taki, że oglądanie seriali wymaga dużo czasu. Dla mnie to często czas stracony, więc albo wybieram takie propozycje, w których oglądanie wyrwanych z kontekstu odcinków (tak oglądam na przykład kolejne odcinki CSI czy Agentów NCIS) lub takie produkcje, które naprawdę warte są poświęcenia im czasu. Takim serialem okazało się „Czarne lustro” wyprodukowane przez Netflix.

Zaczęło się od tego, że przeczytałam w jednym z kolorowych magazynów rozmowę z twórcami serialu. tak bardzo mnie zaintrygowała, że postanowiłam sprawdzić o co chodzi i na czym polega fenomen „Czarnego lustra”. A potem obejrzałam kolejny odcinek. I jeszcze jeden. i tak… cztery sezony.

Niebanalny serial o niedalekiej przyszłości

„Czarne lustro” nie jest typowym serialem. Każdy odcinek to osobna opowieść. To także przedstawienie pewnej wizji przyszłości, możliwego scenariusza, który wydaje się być całkiem realny, biorąc pod uwagę nasze zachłyśnięcie się nowymi technologiami. Każdy odcinek poświęcony jest innym rozwiązaniom i ich skutkom, w większości dość niepokojącym. Mamy tu więc wizję przyszłości, w której wszystko zależy od ocen, jakie zdobywamy w portalach społecznościowych. Duża ilość popularnych „likeów” umożliwia zakup domu w lepszej dzielnicy lub podjęcie prestiżowej pracy. Mniejsza ilość „polubień” spycha zaś człowieka na społeczny margines.

Inna sytuacja: umożliwienie człowiekowi stworzenia cyfrowego klona swojej 9lub cudzej) podświadomości. Z początku brzmi jak rozwiązanie, które może dać nam szereg możliwości poprawy jakości życia czy zatrzymania przynajmniej namiastki życia po śmierci. A jednak… skutki wykorzystania takiej z pozoru niewinnej i stanowiącej duże ułatwienie technologii mogą być przerażające.

black mirror

 

Przykłady zaczerpnięte z serialu można mnożyć. Większość odcinków pokazuje technologie w gruncie rzeczy neutralne, takie, które początkowo mogą budzić entuzjazm. Wkrótce jednak okazuje się, że skutki ich rozpowszechnienia mogą być nieprzewidywalne.

O tym, jak nowe technologie mogą zmienić (odczłowieczyć) człowieka

Serial „Czarne lustro” jest jednak dobry przede wszystkim dlatego, że zmusza widza do zadania sobie wielu stosunkowo niewygodnych, trudnych pytań. Jego twórcy nie koncentrują się tylko na snuciu futurystycznych wizji i wymyślaniu nowoczesnych rozwiązań (które swoją drogą wcale nie wydają się być tak bardzo niemożliwe), ale na pokazaniu, jak bardzo mogą one wpływać na zachowanie człowieka, jak bardzo mogą nas odczłowieczyć.

Długo oglądałam ten serial. Każdy odcinek musiałam jednak przetrawić, przemyśleć. po to chyba zresztą powstał ten serial – by zmusić nas do myślenia. By sprawić, że przestaniemy z entuzjazmem rzucać się na kolejne nowoczesne rozwiązania i że zanim zgodzimy się na ich powszechne użycie przemyślimy sprawę naprawdę głęboko. Bo nie chodzi o to, by negować rozwój technologiczny, ale o to, by go mądrze wykorzystać. I by mieć świadomość konsekwencji, do których może doprowadzić. Mnie wizja przedstawiona w serialu przeraża. Dlatego trzy razy zastanowię się, zanim pozwolę zamontować w moim domu pełen monitoring czy system umożliwiający sterowanie głosem dokładnie wszystkim: temperaturą, telewizorem, odkurzaczem, piekarnikiem i nie wiadomo, czym jeszcze… Zastanowię się też nad pełnym monitoringiem mojego dziecka, nad stosowaniem rozwiązań, które maja go chronić, ale jednocześnie które mogą sprawić, że nie będzie przystosowane do prawdziwego życia (nadopiekuńczym rodzicom polecam obejrzenie odcinka „Archangel”).

Serial polecam. Do obejrzenia, przemyślenia, być może zrewidowania swoich poglądów, pewnie także do rozrywki. Jest dobry. Zaryzykowałabym nawet, że jest jedną z najlepszych serialowo-filmowych produkcji, z jakimi spotkałam się w ostatnim czasie. I jestem pewna, że jeszcze długo „Czarne lustro” nie pzwoli mi o sobie zapomnieć.

Reklamy

9 myśli w temacie “Niepokojąca wizja przyszłości – kilka słów o serialu „Black mirror”

 1. Mój chłopak tak samo jak Ty nie przepada za serialami, a jednak Black Mirror przypadło mu do gustu.
  Myślę, że w niektórych miejscach serial przegina; pokazuje negatywne skutki pewnych rozwiązań technologicznych pomijając ich dobre strony.
  Tak na dobrą sprawę wszystko sprowadza się do tego, w jaki sposób ludzie wykorzystają technologię. To jak z nożem: może służyć do pokrojenia chleba, jak i do zabicia innego człowieka, ale sam w sobie nie stanowi większego zagrożenia.

  Polubienie

  1. Dużo w tym racji. Z drugiej strony mam tez wrażenie, ze serial pokazuje taką dość negatywną stronę technologii nie bez powodu – dzięki temu każe się zastanowić nad naszym podejściem do tematu. Przyznam, ze mnei osobiście nadmiar nowoczesnych technologii w codziennym życiu przytłacza i trochę przeraża, tym bardziej, ze zaczyna być widoczne, jak bardzo wpływają one na relacje międzyludzkie, na różnego rodzaju zachowania człowieka. niestety w większości zachowania te są negatywne…

   Polubienie

  1. Też oglądam niewiele, ale ten przypadł mi do gustu. Nie tylko dlategpo, ze porusza istotne i aktualne kwestie, ale też dlatego, ze kazdy odcinek stanowi jakby osobny krótki film. Można oglądać na wyrywki. Jedynie ostatni odcinek ostatniego sezonu nawiązuje do wielu poprzednich, ale też można zrozumieć bez oglądania tych poprzednich…

   Polubienie

 2. Słyszałam już kilka razy on tym serialu i muszę w końcu obejrzeć chociaż kilka odcinków….chociaż boję się że jak mi za mocno „wejdzie” w głowę to potem sama będę tworzyć jakieś czarne scenariusze.

  Polubienie

  1. Hmmm… nie wiem, ja scenariuszy nie tworzyłam. Ale do myślenia i spojrzenia trochę inaczej na kwestie nowych technologii serial mnie zmusił…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s