Z umiarem o minimalizmie – „Miej umiar” Natalii Knopek

Minimalizm już od jakiegoś czasu jest taką filozofią życiową, która do mnie przemawia. Daleka jestem jednak od wszelkich radykalizmów. Kompletnie nie trafiają do mnie idee ograniczania posiadanych ubrań czy przedmiotów do określonych liczb. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że aby móc powiedzieć o swoim życiu, że jest minimalistyczne muszę wprowadzić w nim jeszcze wiele zmian. Właśnie dlatego sięgnęłam po książkę „Miej umiar” Natalii Knopek.

Natalia Knopek jest znaną blogerką (choć przyznam się, że na jej bloga https://simplife.pl/ trafiłam dopiero po lekturze książki). Oprócz tego jest nauczycielką jogi i… wydała książkę o minimalizmie. To właśnie o tej pozycji chcę Ci dziś opowiedzieć.

Wieloaspektowość minimalizmu

Podtytuł książki brzmi bardzo zachęcająco: „52 kroki do życia po swojemu”. Według mnie jest trochę mylący. Sugeruje bowiem, że znajdziemy tu pięćdziesiąt dwie konkretne rady na temat tego, jak krok po kroku wprowadzać w swoje życie zmiany tak, by stało się ono lepsze, szczęśliwsze bardziej w duchu minimalizmu, slow czy po prostu uważniejsze. Sięgając po tę książkę nastawiałam się na 52 konkretne zadania, które realizowane po jednym tygodniowo pomogą mi odnaleźć własną życiową ścieżką. Tymczasem są to raczej przemyślenia autorki na bardzo życiowe tematy związane z szeroko rozumianym minimalizmem.

miej-umiar-natalia-knopek

Natalia Knopek podzieliła swoją książkę na cztery części. Mówi w nich o porządkowaniu przedmiotów o dbaniu o swoje ciało (także w wielu różnych aspektach), o relacjach i wreszcie o duchowości. Dzięki temu zyskujemy wielowymiarowy obraz tego, czym jest w praktyce minimalizm. Autorka uświadamia nam, że ta filozofia nie jest tylko kwestią ograniczenia posiadanych rzeczy, ale także znacznie głębiej sięgająca filozofią, która dotyka dosłownie wszystkich obszarów naszego życia! To niewątpliwie ogromna zaleta tej pozycji.

Daleka jestem stwierdzenia, że ta książka jest odkrywcza. Nie cała, przynajmniej nie dla mnie. owszem, znalazłam tu fragmenty, które mnie zaskoczyły i sprawiły, że na pewne kwestie spojrzałam nieco inaczej. Inne były z kolei powtórzeniem tego, co już wiedziałam lub sformułowaniem myśli, które od dawna pojawiały się w mojej głowie. Dlatego uważam, że to pozycja raczej dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z minimalizmem.

Przeczytaj też moją recenzję innego poradnika, który dotyczy tematu bardzo związanego z filozofią minimalizmu – idei zero waste.

Zdrowe podejście do minimalizmu

Tym, co z pewnością należy w tej książce docenić jest bardzo zdrowe wyważone podejście Natalii Knopek do tematu, którym postanowiła się zająć i który, co wyraźnie można odczuć podczas lektury, jest jej bliski. Tytuł „miej umiar” zdaje się nie tylko być wytyczną dla czytelnika, ale także dla samej autorki. Nie popada ona w skrajności, nie jest w swoich poglądach radykalna i swoich czytelników namawia do tego samego: do wypośrodkowania i do postępowania z umiarem i przede wszystkim w zgodzie ze sobą.

ksiazka-miej-umiar-recenzja

Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Na pewno jest to jedna z tych książek, które dobrze jest mieć na półce, by móc do nich często wracać. Znacznie lepiej czyta się ją po kawałku, w tempie jednego rozdziału na tydzień. To da nam możliwość wgryzienia się w temat, refleksji, której zabraknie, gdy postanowimy przeczytać całą książkę od razu. jednak tu także autorka pozostawia dowolność. I trudno się z nią nie zgodzić. Najważniejsze jest, by ta książka po prostu dobrze służyła każdemu, kto zdecyduje się po nią sięgnąć. Jestem przekonana, że to jedna z tych pozycji, które mają moc zmieniania świata, choćby tego najbliżej nas, ograniczającego się jedynie do naszego życia, na lepsze.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tej pozycji polecam Ci tę księgarnię.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s